Zakres wykorzystania aplikacji to ocean możliwości
Rozmowa | Tomasz Szulkowski, chief operating officer w akceleratorze [m]spark szef grupy roboczej mobile marketing przy IAB Polska.
Rynek aplikacji mobilnych dynamicznie się rozwija. Jakie trendy panują obecnie w Polsce?
Tomasz Szulkowski: Smartfon staje się alter ego współczesnego konsumenta. Agreguje m.in. jego wspomnienia poprzez zdjęcia, relacje towarzyskie poprzez social media, działalność biznesową poprzez komunikatory, finanse poprzez aplikacje bankowe, rozrywkę poprzez platformy VOD i gry, pomaga podejmować decyzje zakupowe w markecie, korzystając z aplikacji agregujących gazetki, a nawet potwierdza tożsamość i uprawnienia przez rozwiązania typu mObywatel. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie w XXI wieku bez tego sprytnego komputera w kieszeni. Potwierdzają to także badania. Według raportu „Digital 2021, October Global Snapshot Report" w Polsce 94,1 proc. internautów, a jest ich już 30 mln, korzysta z internetu na urządzeniach mobilnych. Zajmuje im to średnio 3 godziny dziennie. Zmienia się też sposób komunikacji – w grę coraz częściej wchodzą nie tylko palce, ale również język. Według raportu 23,3 proc. polskich internautów używa komend głosowych.
Z jakich aplikacji korzystamy najczęściej?
Są to przede wszystkim komunikatory, np. Messenger, WhatsApp, 91 proc. korzysta z Facebooka, Instagrama, TikToka, 83 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta